Královnou Jaderné maturity 2023 se stala žákyně našeho gymnázia

Od 17. do 19. 5. 2023 se Ondřej Král, Marek Špoula a Kateřina Žižková ze septimy zúčastnili Jaderné maturity na Jaderné elektrárně Temelín. Přes tři desítky studentů z několika středních škol a gymnázií měly možnost během třídenní stáže prohloubit své znalosti v oblasti jaderné energetiky. Na programu byly zajímavé přednášky, exkurze do provozu a závěrečný vědomostní test.

Během prvního dne si účastníci vyslechli několik odborných přednášek, které se týkaly především primárního a sekundárního okruhu jaderné elektrárny. Studenti se tak setkali s odborníky, od nichž se dozvěděli o výhodách práce na elektrárně.

Druhý den studenty čekala ta akčnější část – exkurze do provozu. Průvodkyně je v doprovodu ochranky provedly strojovnou sekundárního okruhu, kde mimo jiné viděli samotný generátor vyrábějící elektrickou energii. Také navštívili místní hasiče a simulátor, na kterém se školí operátoři jaderné elektrárny.

Poslední den byl odpočinkový, na studenty čekala již jen poslední přednáška a vědomostní kvíz, který úspěšně vyřešila Kateřina Žižková a stala se Královnou Jaderné maturity.

Jaderná maturita nabízí studentům středních škol a gymnázií se zájmem o fyziku příležitost podívat se, jak v praxi funguje jaderná elektrárna.

Účastníci JM

Trvalý odkaz na tento příspěvek.