Maryša sklidila úspěch

Ve čtvrtek 20.10. 2022 měli zájemci z kvinty, sexty, septimy a oktávy příležitost zhlédnout v příbramském divadle klasické zpracování divadelní hry Maryša. V roli Maryši se představila Anna Fixová, jejího otce Lízala ztvárnil Tomáš Töpfer. Diváci soustředěně sledovali tragický příběh mladé ženy, jejíž chování ovlivnily společenské konvence, rodinné tradice, autority a poslušnost. Takové okolnosti vůbec nejsou staré, podobné se můžou naskytnout i v současnosti. Příběh Maryši stále zůstává nadčasový.

Představení odměnili diváci dlouhým potleskem a bylo zřejmé, že z divadla odcházeli spokojeni. Když na Maryšu, tak do Příbrami!

Mgr. Ivana Hošková


Ohlasy účastníků na divadelní představení

Divadlo mi přišlo hezké, obdivuji výkony herců. Líbilo se mi, jak ticho mezi dialogy už od začátku budovalo znepokojivou a napjatou atmosféru.

Divadlo bylo super. Jednu z hlavních rolí hrál herec Tomáš Töpfer, kterého znám z jednoho seriálu. Všechno vypadalo velice reálně, skoro bych tomu věřila. Cítila jsem se, jako kdybych prožívala příběh hlavní hrdinky na vlastní kůži.

Divadlo se mi líbilo. Bylo dobře zahrané a velmi napínavé. Akorát mi to přišlo takové nedokončené. Čekala jsem, že se dají Maryša s Františkem dohromady.

Zpracování příběhu se mi velice líbilo. Byla jsem překvapená celkovým průběhem, jelikož se jednalo o mojí první návštěvu divadla a udělalo to na mě dojem. Díky hercům, kteří uvěřitelně ztvárnili postavy, a kulisám jsem se dokázala snadno vžít do děje. Byla to pro mě skvělá zkušenost a v budoucnu plánuji chodit do divadla.

Hra byla naprosto krásně podaná. Divadelníci si velmi dobře pohráli jak s důležitými věcmi (kulisy, řádné přízvuky postav), tak s drobnými detaily zachycujícími atmosféru celého příběhu (například se mi moc líbilo, že byla na začátku – ještě nezlomená – Maryša v barevném veselém oblečení, a zbylé ženy, které si prošly tím, co Maryšu teprve čekalo, ve fádním temném, což vytvořilo perfektní kontrast mezi postavami). Nejúžasněji podaná scéna se nacházela úplně na konci – když se Maryša rozhodla otrávit svého manžela. Myslím si, že se tam herečka snažila naznačit i Maryšino váhání, což se excelentně povedlo, moc se mi líbil její výkon. Na dramatičnosti také přidávala úžasná hra se světlem a velmi dobře vybraná klavírní hudba.

Maryša je zajímavá hra, která popisovala příběh nešťastné lásky, ukazovala na krutost špatného rozhodnutí. Divadelní hra byla vtipně pojata a velmi se mi líbila. Jsem ráda, že jsem měla tuto příležitost, jelikož je Maryša povinná četba k maturitě. Lépe si tak příběh zapamatuji, než kdybych ho jen četla.

Divadlo se mi moc líbilo. Děj byl téměř totožný s knihou, což se nám bude hodit při dalším studiu. Hra byla v nářečí, se kterým se herci výborně vypořádali. Díky tomu bylo představení poutavější.

Představení se mi líbilo. Herecké výkony byly velmi dobré a po technické stránce bylo vše zvládnuto skvěle.

I když se celé představení neslo v duchu moravského nářečí, tak jsem si divadlo užila. Byly zde dynamické scény, kdy postavy měly velice vyostřené spory, ale mohli jsme vidět i scény, kde se vše zklidnilo, což dodalo hře na dramatičnosti. Herci předvedli výborné výkony. Vyzdvihla bych také kostýmy, které byly sice jednoduché, ale skvěle se k dramatu hodily. Představení se mi navzdory očekávání moc líbilo. Divadelní hra byla povedená a velice dobře zahraná. Do děje a dialogů jsem se plně ponořil už po pěti minutách a herci podali vskutku obdivuhodný výkon. I když jsem občas nerozuměl nějakému slovíčku z nářečí, které postavy často používaly v dialozích, po chvíli jsem si dokázal odvodit, co tím bylo myšleno. Práce se světly a zvukovými efekty byla velice dobrá a akustika jakbysmet.

Divadelní představení se mi velmi líbilo. Herci se do role opravdu vžili a vypadalo to jako skutečné. Představení bylo dramatické, plné emocí a zvratů. Velmi mě bavilo.

Představení se mi velmi líbilo, oceňuji klasické pojetí divadelního představení, které vycházelo z původní předlohy. Kladně také hodnotím herecké výkony, až na ne zcela přirozenou výslovnost moravského nářečí.

Divadelní představení Maryša se mi líbilo, herecké výkony všech účinkující byly výborné. Ponechání nářečí v mluvě herců celému divadelnímu představení jen přidalo a dokázala jsem si tak celou situaci lépe představit.

Divadlo se mi velice líbilo. Vzhledem k tomu, že jsem v divadle v Příbrami ještě nebyl, předčilo moje očekávání jak ze strany herců, tak co se týče doprovodných kulis, zvuků, osvětlení atd. Pouze nářečí mi přišlo od některých herců trochu nepřirozené. Každopádně doporučuji všem, co Maryšu neviděli.

 

Trvalý odkaz na tento příspěvek.