Studenti gymnázia v Evropském parlamentu

Nový ředitel vltavotýnského gymnázia Mgr. Milan Šnorek akceptoval pozvání europoslance pana Petra Ježka a ve spolupráci s Krajským úřadem Jihočeského kraje zajistil čtyřdenní exkurzi do západní Evropy s bohatým programem pro studenty, kteří vedle výborného prospěchu výrazným způsobem reprezentovali školu.

V polovině října 2018 zamířila skupina vybraných studentů s vyučující společenských věd do bruselského sídla Evropského parlamentu a do dalších zajímavých míst. Žáci navštívili Evropskou centrální banku ve Frankfurtu nad Mohanem a současně zhlédli historickou i moderní tvář města. V Belgii si prohlédli historická města s romantickými vodními kanály – Antverpy, Bruggy i Gent. Počasí bylo velmi příznivé, a tak v podzimním slunci byl dostatek příležitostí pro nadšené fotografy. V multikulturním Bruselu navštívili Atomium a v historickém centru náměstí Grote Markt, radnici, katedrálu sv. Michala, sošku panáčka Manneken Pis a další pamětihodnosti. Po celou dobu pobytu byli ubytováni v největším belgickém univerzitním městě – Lovani, kde se snoubí historická krása budov s mladým duchem studentů.

Vyvrcholením cesty se stala návštěva Evropského parlamentu, kde se uskutečnila beseda na téma význam Evropské unie a fungování příslušných institucí EU. Nechyběla ani prohlídka zasedacího sálu Evropského parlamentu a vzdělávacího střediska Parlamentária.

Exkurze umožnila studentům nejen nahlédnout do srdce Evropské unie, ale i vidět některá nádherná turistická místa západní Evropy.

Mgr. Eva Tetenková


Názory a dojmy účastníků exkurze:

Nejvíce mě zaujala společná prohlídka historických center belgických měst a s nimi spojená individuální ochutnávka místní gastronomie. Náš průvodce mě překvapil nejen perfektní znalostí nejznámějších belgických památek, ale také důrazem kladeným na prohlídku menších, turisty opomíjených míst. Jedinou negativní stránku celé exkurze vidím v poměrně malých hotelových pokojích a krátkých časových úsecích určených k prohlídce některých zajímavých míst.

Tento výlet se mi velmi líbil a rád bych se v budoucnu zúčastnil podobných akcí.

Prokop Machoň, kvinta

Nejvíce se mi líbilo město Bruggy s malebnými vodními kanály. Z belgického jídla mi nejvíce chutnaly hranolky. Ve Frankfurtu nad Mohanem mě překvapil nepořádek na ulicích. Tento výlet byl velmi pěkný a poznal jsem mnoho nového.

Filip Hubáček, kvinta

Návštěva Belgie byla fakt úžasná. Byl jsem tam poprvé, města byla krásná a hlavně nám vyšlo i počasí. A téměř nezapomenutelné bylo setkání s případem nálezu potenciální bomby. Jen je škoda, že jsme se nesetkali s žádným europoslancem, ale doprava je prostě nevyzpytatelná, navíc když se koná summit.

Doufám, že se do Belgie ještě někdy podívám.

Jan Vondra, septima

Nejvíc se mi líbilo v Gentu, Bruggách, Lovani i v Bruselu. Bruggy se mi jeví jako ideální místo pro romantický víkend a pulzující Brusel zase jako stvořený pro akční záležitosti. Moc mě nezaujaly Antverpy. Jak hezky ten název zní… Ve skutečnosti je to ale jeden velký obchodní dům. Jako gastroturistku mě nadchly vafle z Liegne, k zahození nejsou ani čokoládové pralinky. Největším zážitkem pro mě byla možnost nahlédnout do prostor parlamentu. I přes to, že jsme se s panem poslancem kvůli nadcházejícímu summitu nesetkali, odnesli jsme si spoustu nových poznatků. Co by to bylo za dort bez třešničky navrch! Onou ozdobou bylo setkání s případem nálezu podezřelého, nejspíš výbušného balíčku v jedné z tamních ulic. Všichni jsme se vrátili živi a zdrávi.

Magdaléna Koberová, septima

Nejvíce na mne zapůsobilo Atomium kvůli své monumentálnosti a zajímavému vnitřnímu prostoru. Velice krásná byla i historická centra měst Bruggy, Lovaň a Gent.  Antverpy se mi nelíbily tolik, protože jsou především průmyslovým městem. Přednáška v Evropském parlamentu byla působivá, avšak velká škoda byla, že jsme se kvůli zdržení na cestě do parlamentu nesetkali s europoslancem Pavlem Teličkou.

Alena Rečková, oktáva

Trvalý odkaz na tento příspěvek.