To nejlepší ze Švýcarska

V pozdních večerních hodinách v neděli 29. 5. 2022 vyrazili zájemci z tercie, kvinty, sexty a septimy na šestidenní exkurzi do Švýcarska. Byla to jedinečná příležitost, jakse mohli tváří v tvář setkat se švýcarskou kulturou, památkami a nádhernou alpskou krajinou.

Po dlouhém a náročném nočním přejezdu jsme v brzkých ranních hodinách dorazili do příhraniční Kostnice, významného turistického cíle, jenž se zapsal i do českých dějin. Zde jsme nejprve viděli Husův kámen a následně jsme se přesunuli do historického jádra města. Další zastávku představoval zámek Laufen u města Schaffhausen, pod nímž se rozpínají kouzelné Rýnské vodopády. Od nich jsme po krátké cestě dorazili do kosmopolitního města Curych, v němž jsme prozkoumali malebné strmé uličky v historické čtvrti i výkladní skříně luxusních butiků na Bahnhofstraße.

V úterý 31. 5. jsme dopoledne strávili v Muzeu olympijských her v Lausanne, prošli jsme si centrum města a prohlédli si katedrálu. Odtud nás cesta kolem vinic Lavaux, zapsaných na seznamu kulturního dědictví UNESCO, zavedla do půvabného městečka Montreux. Nejdříve jsme navštívili vodní hrad Chillon, který svou přítomností poctili i významní básníci Byron a Shelley, promenádou kolem břehu Ženevského jezera jsme došli až k soše Freddieho Mercuryho a nevynechali jsme ani muzeum kapely Queen.

Čtvrtý den naší výpravy byl ve znamení jídla. Začal prohlídkou sýrárny Gruyére, která je vyhlášená pro svůj kvalitní a chutný sýr, jejž jsme si mohli později na místě zakoupit. Další zastávka byla ve městě Broc, kde se nachází čokoládovna Maison Cailler. Navštívili jsme poutavou expozici, která nás vtáhla do světa čokolády, a následně jsme měli možnost ochutnat a také v podnikové prodejně zakoupit sladké produkty značky Nestlé’s Cailler. Odpoledne jsme zavítali do hlavního města Bernu, které je obklopeno azurově modrou řekou Aare, na jejímž břehu najdeme tzv. Medvědí příkop (Bärengraben), útočiště bernských medvědů, kteří jsou již po staletí symbolem města.

Na konci naší švýcarské expedice jsme okusili adrenalin a svěží alpský vzduch. Jednalo se o celodenní horskou turistiku. Z Grindelwaldu jsme vyjeli lanovkou na horu First, která nabídla nejen krásné výhledy na horu Eiger, ale i zajímavé atrakce. Jednou z nich byla procházka „Cliff Walk“ po visutém chodníku, který obepíná skálu kolem dokola, a navíc se jednou přechází i po zavěšeném mostě. Ti odvážnější vyzkoušeli zipline a proletěli se ve spárech orla nad strmým svahem rychlostí asi 80 km/h. Zpět do údolí jsme se dostali po svých a pohledem na hezká panoramata jsme se rozloučili se Švýcarskem. V podvečerních hodinách jsme se vydali do České republiky.

Šestý den, v pátek 3. 6., jsme se v ranních hodinách vrátili do Týna nad Vltavou k budově našeho gymnázia. Během zájezdu se vše vydařilo a všichni si s sebou domů přivezli spoustu skvělých zážitků a nových zkušeností. Proto doufáme, že to nebyl náš poslední výlet do této země, neboť jsme si Švýcarsko opravdu zamilovali.

Kristýna Kovalyšinová, sexta

Trvalý odkaz na tento příspěvek.