Výstava Accelerating Science – „k jádru vědy“

Dne 27. 9. 2016 se žáci kvinty a septimy v doprovodu svých vyučujících Mgr. Kubáta a PaedDr. Broma vydali na naučnou interaktivní výstavu do Českých Budějovic. Náplní výstavy, která byla vytvořená mezinárodním centrem pro výzkum elementárních částic CERN v Ženevě, byl vznik vesmíru a života na Zemi a jejich vývoj.

Studenti se spolu s pedagogy rozdělili na dvě poloviny. Zatímco se první skupina s průvodcem věnovala interaktivním expozicím, druhá se týmově zapojila do zábavného kvízu. Program začal audiovizuální prezentací samotného velkého třesku. Přes tajemný svět částic a největších vesmírných záhad jsme se přenesli až k základnímu výzkumu každodenního života. Zjistili jsme, co předcházelo vzniku předmětů denní potřeby, jako jsou třeba mobilní telefony, satelitní navigace, nebo internet. Ve čtvrté zóně jsme si dokonce prohlédli model velkého hadronového urychlovače (LHC).

Výstava představila složitou vědu přístupnou a populární formou. Naši pozornost totiž udržovaly nejen poutavé komentáře, ale také několik příležitostí si leccos vyzkoušet, např. rozsvítit žárovku jízdou na kole, ba dokonce vystřelit vlastní raketu. Kromě vystavených exponátů jsme se také seznámili s nejvýznamnějšími objevy a dozvěděli se, jak se na těchto úspěších podílejí čeští vědci a technici.

Natálie Trnková, septima

 

 

Trvalý odkaz na tento příspěvek.