Za krásami Švýcarska

V neděli 10. 6. 2018 v pozdních večerních hodinách vyjeli žáci kvinty a sexty na exkurzi do Švýcarska. Jednalo se o 4denní poznávací zájezd, který nám umožnil podrobněji se seznámit nejen s městy, ale také se švýcarskými Alpami, sýrem a čokoládou.

První den ráno byla naplánována prohlídka německého města Konstanz, která je pro Čechy známa jako místo, kde byl ve středověku upálen mistr Jan Hus. V Kostnici jsme se prošli po nábřeží Bodamského jezera, kde jsme si ukázali budovu koncilu, a krátce jsme se zastavili před katedrálou, v níž J. Husa při kostnickém koncilu soudili. Nevynechali jsme ani dům, v němž Hus pobýval na sklonku svého života, a na závěr jsme si prohlédli Husův kámen – památník, který připomíná tragickou událost upálení českého kazatele a reformátora.

Krátkým přejezdem jsme dorazili k zámku Laufen poblíž města Schaffhausen, které již leží ve Švýcarsku. Zde se nacházejí Rýnské vodopády, jež lákají svou velkolepostí. Od zámku Laufen jsme se dostali až do bezprostřední blízkosti vodopádů a zažili jsme ojedinělou podívanou na proud vody, který se řítí z výšky 23 metrů. Poslední pondělní zastávkou bylo krásné město Lucern. Poloha na břehu jezera, hora Pilatus, Kapličkový most, Lví památník a staré město s malebnými domy, to vše dělá z města klenot Švýcarska. Večer jsme pak kolem Brienzského jezera dorazili do Wilderswilu blízko Interlakenu, kde jsme měli zajištěné ubytování. 

Úterý bylo ve znamení medvědů, sýra a čokolády. Nejdříve jsme navštívili hlavní město Bern. Není to sice žádné velkoměsto, ale dostalo nás svou krásou a zajímavými památkami. Historické jádro je obklopeno řekou Aare a dodnes si zachovalo středověký ráz. Ulice jsou nejen lemovány domy s podloubími, ale zdobí je i desítky kašen se sochami. Symbolem Bernu jsou medvědi, kteří jsou chováni v medvědím parku, ale my jsme si je prohlédli v původním medvědím výběhu. Při procházce centrem jsme obdivovali katedrálu a její portál, hodinovou věž připomínající pražský orloj a zastavili jsme se před sídlem vlády a parlamentu.

Po troše kultury přišla část exkurze, na kterou se většina účastníků těšila nejvíce. V sýrárně v Gruyères jsme zhlédli nevelkou, ale zajímavou expozici o výrobě sýra – od dojení mléka, přes zpracování sýrové hmoty až po jeho zrání, a to prostřednictvím audioprůvodce v češtině. Součástí prohlídky byla i ochutnávka sýrů v různých stádiích zralosti. Komu sýr zachutnal, mohl si jej zakoupit v místním obchůdku.

Jen pár kilometrů od Gruyères se nachází městečko Broc, v němž jsme navštívili čokoládovnu. Během prohlídky jsme se doslova ponořili do čokoládové historie a sledovali jsme příběh švýcarské čokolády. Ve druhé části expozice jsme byli svědky výrobního procesu a mohli jsme si osahat a očichat jednotlivé ingredience, které se k výrobě čokolády používají. V poslední části prohlídky jsme v neomezeném množství mohli ochutnat produkty značky Cailler. Věřte, že po ochutnání všeho po jednom kousku jsme měli vážně dost :-). V podnikovém obchůdku jsme si pak nakoupili čokoládu a pralinky za zvýhodněné ceny, kdyby se zase vrátila chuť na čokoládu.

K zakončení dne zbývala už jen krátká návštěva městečka Montreux, jednoho z nejslavnějších letovisek Švýcarské riviéry ležícího na břehu Ženevského jezera. Proslulo především jako oblíbené místo hvězd hudebního nebe, zejména pak kapely Queen a jejího frontmana Freddieho Mercuryho. Toho v centru Montreux přímo u jezera připomíná jeho velká socha. Po promenádě kolem jezera jsme došli až ke středověkému vodnímu hradu Chillon, jehož mohutné opevnění a věže se odrážejí v hladině jezera. Za trvalého deště nás autobus odvezl do hotelu ve vysokohorské vesnici Visperterminen v kantonu Wallis.

Třetí a zároveň náš poslední den ve Švýcarsku se nejvíce věnoval turistice. Do Zermattu, vyhlášeného horského střediska, nás z Täsche převezl vlak. Nejdříve jsme se prošli centrem městečka a odtud jsme vyrazili na soutěsku s vodopády Gornerschlucht. Hlavním bodem dne byla však jízda zubačkou na stanici Gornergrat s nadmořskou výškou 3 089 m, abychom se pokochali pohledem na horské velikány v čele s horou Matterhorn. Kvůli nepříznivému počasí se ale slavný Matterhorn neukázal v celé své kráse, a tak jsme si prohlédli alespoň hotel Kulm s astronomickou observatoří a šťastlivci mohli na skalách zpozorovat horské kamzíky. Při zpáteční jízdě jsme měli dost času obdivovat přírodní scenérie s horskými loukami i soutěskami s vodopády.

V Zermattu jsme nakoupili poslední suvenýry, mezi nimiž nechyběl balíček s úlomky čerstvě připravené čokolády s různými příchutěmi, a odjeli jsme vlakem zpět do Täsche. Rozloučili jsme se s magickou oblastí čtyřtisícovek a čekala nás už jen dlouhá cesta do Čech.

O kráse Švýcarska se nedá ani v nejmenším pochybovat. Vznešené hory, které berou dech, překrásná příroda, malebná města a kultivovanost a vstřícnost obyvatel. Tato země totiž nabízí nespočet zážitků a mnoho nových příležitostí. Proto lze jen doufat, že jsme Švýcarsko nenavštívili naposledy.

Kristína Letková a Kristýna Radošová, kvinta

Fotografie

Trvalý odkaz na tento příspěvek.