Ze Sázavského kláštera do centra satelitní navigace

Žáci kvarty a kvinty navštívili 8. 12. 2017 v rámci exkurze do Sázavy a Prahy Sázavský klášter a pražské sídlo Agentury pro evropský globální družicový navigační systém GSA.

Prohlídka rozsáhlého areálu Sázavského kláštera začala v severní zahradě, jejíž střed zdobí základy kostela sv. Kříže z 11. století, které svým tvarem připomínají čtyřlístek. Průvodce žákům objasnil okolnosti založení kláštera, který je považován za středisko slovanské vzdělanosti, protože jeho zakladatel, Prokop, se snažil udržet cyrilometodějskou tradici. Uvnitř kláštera je možné zhlédnout pestrou mozaiku uměleckých předmětů z různých historických období a v křížové chodbě spatřit nově odkryté a zrestaurované barokní fresky s výjevy ze života sv. Prokopa. Mezi nejvzácnější prostory patří kapitulní síň ze 14. století s nástěnnými malbami inspirovanými životem Panny Marie. Sázavský klášter je také opředen řadou pověstí, z nichž jedna, mezi návštěvníky velmi oblíbená, je spojena se zvonicí. Kdo na jejích stěnách najde tři vytesané hvězdy, tomu se prý splní přání.

Pražské sídlo agentury GSA nabídlo našim žákům během Dne otevřených dveří jedinečnou příležitost nahlédnout do jejího centra a seznámit se s evropským systémem Galileo, který poskytuje globální družicové navigační služby. Kromě semináře o využití navigace v běžném životě mohli zájemci zažít záchranu vrtulníkem na moři i z vrcholku hory pomocí programu Galileo a EGNOS, nakreslit svoji vizi vesmíru a satelitní navigace, vyfotografovat se v „kosmickém prostoru“ nebo se zúčastnit znalostního kvízu, za jehož úspěšné řešení byli odměněni kvalitní teleskopickou selfie tyčí.

Exkurze seznámila žáky jak s tisíciletou historií naší země, tak s nejnovějšími kosmickými technologiemi, které ovlivňují náš každodenní život.

Mgr. Ivana Hošková

Fotografie

Trvalý odkaz na tento příspěvek.