Expozice v plzeňské Techmanii přilákaly žáky sekundy

V rámci třídní exkurze do Plzně, která se uskutečnila v pondělí 28. května 2018, navštívili žáci sekundy Techmanii. Nejprve se zúčastnili objednaného programu „Směnárna“ a po něm měli možnost volně zhlédnout všechny expozice.

V programu „Směnárna“, zaměřeném na finanční gramotnost, se žáci dozvěděli, které měny se ve vybraných zemích světa používají, jak je poznají, kde se jimi platí a jakou hodnotu mají v českých korunách. Seznámili se s pojmem kurzovní lístek, vytvořili si ho a naučili se v něm orientovat. Jejich úkolem bylo vypočítat množství měny, které aktuálním kurzem dostanou, zapamatovat si mezinárodní kód měny a správně ji přiřadit ke konkrétní zemi. Za svou snahu byli odměněni taškou plnou suvenýrů a her, které jim ve škole zpříjemní volné chvilky.

Celý 60minutový výukový pořad proběhl v sále vybaveném projekcí Science On a Sphere. Jde o unikátní technologii projekce na kulovou plochu, která má průměr 1,7 m a lze ji ovládat dotykem.

Po vzdělávacím bloku už žáci mohli experimentovat a všemi vjemy poznávat, jak funguje svět. Expozice „Vesmír“ jim představila planety sluneční soustavy, fáze Měsíce a další astrofyzikální jevy, v expozici „Pod hladinou“ poznali, jak náročné je utéct z potápějící se lodi a v expozici „Budoucnost na talíři“ si sestavili vyvážený jídelníček. V dalších odděleních si vyzkoušeli práci televizního moderátora počasí, seznámili se s těžbou nejrůznějších nerostných surovin, rozvíjeli logické myšlení, ale i fantazii při řešení hlavolamů nebo skládání kreativních stavebnic a pohráli si s gravitací, díky níž se stali lidským jo-jem.

Exkurze se žákům líbila, protože získali nejen spoustu nových poznatků, ale i zážitků ze společně stráveného času v centru vědy a techniky a také ze společné cesty vlakem do Plzně a zpět.

Mgr. Ivana Hošková

Fotografie

Trvalý odkaz na tento příspěvek.