Králem Jaderné maturity 2016 se stal žák našeho gymnázia

Ve dnech 20. – 22. dubna se na Jaderné elektrárně Temelín konal již 9. ročník Jaderné maturity. Projektu se zúčastnilo celkem 35 studentů z 11 středních škol z celé České republiky, mezi nimiž nechyběli reprezentanti našeho gymnázia: Tomáš Hejpetr, Marek Petřík, Lukáš Litvan, Vladislav Šulc, Marek Teringl, Lucie Prokešová a Kateřina Šochová. Účastníci maturity strávili na elektrárně celkem 3 zajímavé dny.

První den byl teoretický. Vyslechli jsme si několik přednášek špičkových odborníků, na kterých jsme se dozvěděli všechno o primárním i sekundárním okruhu elektrárny, elektrickém napájení bloků, radiační ochraně a spoustu dalších informací.

Druhý den už byl mnohem akčnější. Ráno jsme v Informačním centru ETE zhlédli film, po němž jsme se rozdělili do skupinek a vydali se nejdříve na simulátor a také na obchůzku po elektrárně. Nejprve jsme si ji prohlédli zvenku a poté jsme měli možnost projít si celou sekundární část. Podívali jsme se do strojovny, kde mnohé z nás uchvátila obří turbína a také turbogenerátor. Byl to velice zajímavý zážitek a díky výborné paní průvodkyni jsme pochopili i to, co nám při předchozích přednáškách uniklo.

Třetí den jsme Jadernou maturitu ukončili obávaným testem. Test se skládal z 20 otázek z oblasti primárního okruhu, sekundárního okruhu a z elektrické časti. Všichni studenti ho nakonec zvládli a obdrželi diplom, který nám může za pár let pomoci při hledání práce. Králem Jaderné maturity se stal student našeho gymnázia Vladislav Šulc, který jako jediný dokázal správně odpovědět na všech 20 otázek. Po testu k nám zavítala předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Ing. Dana Drábová. Její přednáška byla velice poutavá a svědčila o jejím neskutečném přehledu v tomto oboru.

Dny strávené na Jaderné elektrárně Temelín byly pro nás všechny příjemným zpestřením školního roku a obohacením našich znalostí. Určitě bych tento projekt doporučila mladším studentům, a obzvlášť těm, kteří chtějí studovat technické obory, protože je to velmi přínosná zkušenost.

Lucie Prokešová, septima

Fotografie

Trvalý odkaz na tento příspěvek.