Na skok ke Štefflu

V úterý 15. 10. 2019 se žáci septimy a oktávy zúčastnili exkurze do Vídně, jejíž náplní bylo navštívit nejvýznamnější památky bývalého centra habsburské monarchie a poznat současný život metropole. Roli průvodce si vyzkoušeli sami studenti, protože v krátkých projevech seznamovali své spolužáky s nejdůležitějšími fakty o Rakousku, Vídni a jednotlivých památkách.

První zastávkou v programu byl Hundertwasserhaus, který na nás zapůsobil svými pestrými barvami a zajímavým pojetím interiéru i přilehlého okolí. Poté jsme se přesunuli blíže k centru, kde nás čekala trasa doslova nasycená historickými památkami. Viděli jsme tak obě budovy paláce Belvedere s rozsáhlým parkem a barokní kostel Karlskirche. Prošli jsme kolem budovy Státní opery a na Štěpánském náměstí jsme si udělali zastávku. Mohli jsme tak obdivovat krásu Stephansdomu (místními zvaného Šteffl) i jeho odraz v prosklené budově Haas-Hausu hned naproti. Odtud jsme se přesunuli ulicemi Am Graben a Kohlmarkt s obchody těch nejluxusnějších módních značek až k Hofburgu. V sídle Habsburků jsme navštívili i Španělskou jízdárnu, která je spojena s jediným koňským plemenem – s lipicány. Naši procházku jsme zakončili na náměstí Marie Terezie se sochou panovnice a dvěma muzei – Přírodovědným a Uměleckohistorickým, která jsou od sebe na první pohled téměř k nerozeznání.

Po náročné procházce vídeňským centrem jsme dostali možnost občerstvit se v některé z mnoha kaváren a ochutnat světoznámý sachr nebo lahodnou kávu. Také jsme si mohli pořídit suvenýr na památku, nebo jen relaxovat a nechat na sebe působit místní atmosféru. V závěru dne jsme se ještě odebrali ke krásnému zámku Schönbrunn, kde jsme se mohli dlouze procházet parkem, obdivovat kašny a zahradní architekturu. Někteří z nás dokonce vystoupali až na kopec ke Glorietě a vychutnali si tak dechberoucí pohled na Vídeň.

Vídeň se nám ukázala asi v tom nejlepším světle, protože nám vyšlo počasí a celý den bylo hezky. Slunce ještě podtrhlo krásu a eleganci celého města. Do Vídně bychom se určitě chtěli podívat znovu.

Jan Vondra, oktáva

Trvalý odkaz na tento příspěvek.