Největší vědecký festival ČR 2019

Dne 12. listopadu 2019 se vydali zájemci ze sexty, septimy a oktávy vltavotýnského gymnázia do Prahy na festival „Týden vědy a techniky“. I letos zahrnoval nejrůznější přednášky, výstavy, akce na pracovištích, dokumentární filmy, workshopy, vědecké kavárny a mnohé další aktivity napříč celou republikou i všemi vědeckými obory.

Dopolední hodiny strávili studenti v Muzeu Policie České republiky. Společně s průvodkyní prošli expozice historie četnictva a policie na našem území, vývoje výstroje a výzbroje policistů z URNY (Útvar rychlého nasazení), vybavení dopravní policie, historie ochrany obyvatelstva, Národní protidrogové centrály a kriminalistiky. V rámci expozice kriminalistiky se seznámili s nejzajímavějšími a nejbizarnějšími případy vražd, únosů, znásilnění, vloupání, přepadení. Také si mohli vyzkoušet udělat své otisky prstů a následně je porovnat se zločinci z naší historie, či známými osobnostmi.

Odpoledne směřovaly jejich kroky do budovy Akademie věd ČR. Workshop Fyzikálního ústavu AV ČR nabídl studentům interaktivní expozici věnující se světlu, energii a udržitelnosti. K vidění byly exponáty poháněné světlem, jako je solární zoo nebo vláček. Studenti si mohli vyrobit náramek citlivý na ultrafialové záření, prohlédnout si svoje tělo přes termokameru či vyrobit energii na rotopedu.

Z exkurze si většina z nás odvezla nejenom nevšední zážitky, ale i spoustu nových poznatků. Doufáme, že podobných příležitostí k návštěvám prestižních vědeckých pracovišť bude více, a už teď se těšíme na příští ročník Týdne vědy a techniky.

Sandra Báčková, septima

Fotografie

Trvalý odkaz na tento příspěvek.