Z podzemního království do korun stromů

V úterý 13. 6. 2017 navštívili žáci primy a kvarty Lipno nad Vltavou. Dopoledne se zúčastnili exkurze ve vodní elektrárně Lipno a odpoledne objevovali krásy Šumavy na Stezce korunami stromů.

V informačním centru elektrárny se žáci seznámili s její výstavbou, současným provozem a výrobou levné, ekologicky čisté elektrické energie. Následovala prohlídka samotné vodní elektrárny, která se nachází v hloubce 160 m pod terénem v blízkosti hráze. V podzemní elektrárně, uvedené do provozu v roce 1959, jsou umístěna dvě plně automatizovaná soustrojí s Francisovými turbínami a potřebná elektrická zařízení. 

Z elektrárny se přesunuli na centrální parkoviště, odkud se ke stezce korunami stromů nechali vyvézt lanovkou. Pro některé to byla premiéra s nevšedním zážitkem. Na vyhlídkové trase mezi korunami stromů žáci vyzkoušeli všechny adrenalinové zastávky s interaktivními prvky a také prověřili své vědomosti z biologie. Nechyběl ani závěrečný výšlap na vyhlídkovou věž, která nabízí dechberoucí pohled na část Lipenského jezera a okolí Šumavy. Vrcholnou atrakcí se pro mnohé stal tobogán, který se vine středem vyhlídkové věže. Závěr exkurze byl věnován krátké procházce historickým centrem Českého Krumlova s neobvyklými výhledy na zámek.

Zábavu, poučení, ale i adrenalin, to všechno akce poskytla. Byl to příjemně strávený den plný nových zážitků.

Mgr. Ivana Hošková

Fotografie

 

Trvalý odkaz na tento příspěvek.