Za vzděláním na Temelín

S novým pololetím jsme zpět do studijních kolejí najeli poněkud netradičním způsobem. Dne 9. 2. 2016 se totiž žáci sexty vypravili na Jadernou elektrárnu Temelín.

Hned po příjezdu do infocentra jsme byli rozděleni na dvě poloviny. Zatímco se první skupina, náležitě vybavena ochrannými přilbami, vydala na obchůzku areálem, zbytek třídy zhlédl naučný film o energii a chodu elektrárny. Poutavým exponátem byla mlžná komora, která detekuje ionizující záření přítomné všude kolem nás a obdiv si vysloužily i prostorové modely nejdůležitějších zařízení, např. jaderný reaktor.

V druhé části programu jsme dostali jedinečnou příležitost podívat se přímo do strojovny. Podstoupili jsme kontrolu, kterou absolvují zaměstnanci denně, a spolu s průvodkyní jsme zamířili do nitra areálu. Nevynechali jsme ani cestu kolem chladících věží. Celá prohlídka byla doplněna zajímavým a srozumitelným výkladem, který ocenili i žáci, pro něž fyzika není zrovna favoritním předmětem.

Exkurze nám poodhalila fyziku z jiného úhlu, než z toho učebnicového a mnohé z nás motivovala k hlubšímu zájmu o jadernou fyziku. Jiní si alespoň udělali jasnější představu o povolání svých rodičů, nebo dokonce o svém budoucím povolání.

Natálie Trnková, sexta

Trvalý odkaz na tento příspěvek.