Města a hory Švýcarska

V neděli 15. 6. 2014 krátce před půlnocí vyrazili žáci tercie, kvinty a septimy objevovat krásy Švýcarska. Čekala nás třídenní cesta po městech a horách námi ještě neobjevené země.

První zastávkou byla německá Konstanz, pro Čechy tak významná Kostnice. Zde prožil poslední část života mistr Jan Hus. Zastavili jsme se před muzeem J. Husa (Hushaus) a na nábřeží jsme si prohlédli budovu koncilu, kde byl český reformátor souzen. Z Kostnice jsme přejeli do švýcarského města Schaffhausen, v jehož blízkosti se nacházejí Rýnské vodopády. Procházka kolem nejmohutnějších vodopádů v Evropě nám poskytla ojedinělou podívanou na proud vody, který se řítí z výšky 23 metrů. Přes zámek Laufen jsme se dostali až do bezprostřední blízkosti vodopádů a náš zážitek byl umocněn. Odpoledne jsme ještě navštívili Curych, největší švýcarské město. Zhlédli jsme hlavní památky – gotickou baziliku Fraumünster, kostel sv. Petra i katedrálu Grossmünster a peněženky jsme mohli provětrat na 1,2 km dlouhé ulici Bahnhofstrasse, plné butiků a bank.

V úterý jsme pokračovali v poznávání dalších švýcarských měst. Jako první jsme navštívili Basilej, významné centrum obchodu a průmyslu a také jediný švýcarský přístav. Po prohlídce basilejské katedrály a oslňující rudé radnice na náměstí jsme se přesunuli do hlavního města Bernu. I když Bern není tak honosný jako jiná švýcarská města, je důležitým strategickým střediskem. Při procházce městem jsme obdivovali budovu parlamentu, katedrálu a její portál a nezapomněli jsme na medvědí park. Na hlavní třídě jsme se zastavovali před historickými kašnami, ale i před malými obchůdky s červenými kapesními noži či hodinkami těch nejznámějších značek. Město prostě dýchalo uvolněnou atmosférou. Příjemným zakončením dne byla návštěva sýrárny v údolí Emmental. V ukázkové sýrárně jsme ochutnali různé druhy sýra typu ementál, seznámili jsme se s jeho výrobou a mohli jsme si sýr zakoupit.

Na třetí den naší exkurze jsme se opravdu těšili, protože to byl den ve znamení horské turistiky. Z Grindelwaldu jsme zubačkou vyjeli do sedla Kleine Scheidegg, odkud byl skvělý výhled na hory Eiger, Mönch a Jungfrau. Odtud jsme se pěšky vydali do městečka Wengen (oblíbeného lyžařského centra), ale 2,5hodinová cesta nás trochu znavila. Zato jsme si všímali odstínů bílé, šedé a namodralé barvy sněhu a ledovců, které kontrastovaly se zelenými loukami všude okolo. Téměř kýčovitý obrázek dotvářely světle hnědé pasoucí se krávy se zvoncem na krku.

Poslední a neméně zajímavou zastávkou byl romantický Lucern. V záři zapadajícího slunce jsme si prohlédli malebné město na břehu jezera Vierwaldstätter See. Malebnost Lucernu totiž podtrhuje překrásné panorama okolních hor v čele s horou Pilatus.

Během zájezdu se vše vydařilo na sto procent, a proto doufáme, že jsme se do Švýcarska nepodívali naposledy. Je to jedinečná hornatá země s velmi rozmanitou přírodou, kulturní nabídkou, vynikajícím sýrem, čokoládou a hodinářským průmyslem.

Lenka Kučerová, septima

Fotografie z exkurze

Trvalý odkaz na tento příspěvek.