Vzdělávací pobyt v Německu byl přínosem jak pro žáky, tak pedagogy gymnázia

eu-msmt

Dvacet šest žáků gymnázia se od 19. do 23. října 2015 s vyučujícími němčiny Mgr. Ivanou Hoškovou a Mgr. Janou Blümlovou zúčastnilo zahraničního jazykově-vzdělávacího pobytu v Berlíně. Tento výjezd se uskutečnil v rámci Výzvy č. 56 Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost.

Příležitost vycestovat do Berlína, jednoho z nejzajímavějších evropských hlavních měst, měli žáci z kvarty a kvinty, kteří se seznámili nejen s jeho reáliemi, ale i historickými památkami Drážďan a Postupimi. Kromě toho absolvovali ještě devět hodin výuky němčiny v jazykové škole BWS Germanlingua v Berlíně, kde se jim věnovali zkušení a vysoce motivovaní lektoři. Jazykový kurz se zaměřil hlavně na rozvoj a pochopení mluveného i psaného projevu a aktivizoval ústní vyjadřovací schopnosti účastníků kurzu, kteří na jeho konci obdrželi certifikát.

Skvěle zorganizovaný a programově zajištěný pobyt byl z větší části hrazen z finančních prostředků EU, díky nimž žáci navštívili zajímavá místa, významné památky, muzea, ale třeba i aquapark Tropical Islands. Berlín jim nabídl nejen svou historickou tvář, ale také současný konzumní životní styl, který pulzuje v moderních stavbách a v obrovských nákupních i zábavních centrech.

Zúčastnění žáci i vyučující NJ byli s jazykově-vzdělávacím pobytem v Berlíně spokojeni, protože splnil jejich očekávání. Navíc získané poznatky a zkušenosti byly pro všechny přínosem a využijí je nejen při výuce, ale následně i v praxi.

Mgr. Ivana Hošková

Fotografie

Dojmy a zážitky z pobytu v Berlíně popsali vybraní účastníci takto:

Cestou do Berlína jsme udělali zastávku v Drážďanech, kde jsme se prošli po Brühlově terase, navštívili jsme Zwinger – komplex barokních staveb s krásnými zahradami a fontánami, viděli jsme Semperovu operu, Frauenkirche a fresku knížecího průvodu. Ubytováni jsme byli v moderním hotelu v Berlíně, který se nám všem moc líbil. Času jsme tam ale příliš nestrávili, protože jsme měli spoustu jiných plánů. Navštívili jsme například Pergamonmuseum, Naturkundemuseum, budovu Říšského sněmu i televizní věž. Měli jsme i několik očekávaných rozchodů na nakupování. Po cestě domů jsme ještě navštívili město Potsdam. Všude bylo moc krásně, myslím si, že nás všechny Německo okouzlilo a rádi bychom se tam někdy vrátili. Dojmy ze zájezdu byly určitě jedině kladné a není snad nic, co bychom vytkli. Už teď nám Německo chybí.

Daniela Helešicová, IV

Menším zpestřením zájezdu byla skutečnost, že nejeli jen vybraní šťastlivci z našeho gymnázia, ale i skupina žáků ze Základní školy Horní Stropnice. Naše cesta tedy nebyla jen za vzděláním a památkami, ale i za seznámením s novými lidmi. Všechny dny probíhaly podobně. Po snídani – odjezd do centra Berlína a prohlídka tamních pamětihodností. Když se usoudilo, že jsme přepamátkovaní, jeli jsme do školy, kde jsme se učili německému jazyku s rodilými mluvčími. Byli jsme rozděleni do dvou skupin podle našich jazykových schopností. Lektoři obou skupin byli sympatičtí, zvlášť lektorka skupiny A2 byla neskutečná herečka a usměvavá osoba. Celkově bych zájezd zhodnotila velice kladně. Ubytování bylo nad naše očekávání a hotelová strava též. Škola, ze které jsme napřed všichni měli pořádný strach, byla nakonec taky nad očekávání. Snad jsme si i zdokonalili naši mluvu. Jen mě trochu mrzí, že jsem se od průvodkyně nedozvěděla více informací o historii Berlína. Přesto byl zájezd moc pěkný a byla bych ráda, kdyby se ještě někdy opakoval.

Magdalena Koberová, IV

Jsem velice ráda, že jsem se rozhodla zúčastnit se výletu do Berlína. Všechno bylo velice zajímavé. Nepamatuji si úplně všechny památky, které jsme navštívili, ale ze všeho nejvíc se mi líbilo Přírodovědné muzeum a proslulý aquapark Tropical Islands. Také se mi líbil pohled na Berlín z televizní věže a den strávený v Postupimi. Pobyt v hotelu byl skvělý, stejně jako naše průvodkyně a učitelky. Celý zájezd se mi líbil a klidně bych si ho ještě jednou zopakovala.

Veronika Kubíková, IV

Výlet byl velmi podařený, viděli jsme spoustu památek jak v Drážďanech, tak v Berlíně. Hezké zpříjemnění pobytu bylo nakupování v centru a den strávený v Tropical Islands. Několik hodin ve škole s rodilým mluvčím napomohlo naší němčině. Tak doufám, že se školou zase někam brzy vyrazíme. Myslím, že jsme si to všichni pořádně užili.

Markéta Vilímková, IV

Za pár dní, které jsme strávili v Berlíně, jsme navštívili spoustu památek: Pergamonské muzeum, Přírodovědné muzeum, Alexanderplatz s televizní věží, Braniborskou bránu, kopuli Říšského sněmu…Také jsme strávili 9 hodin v jazykové škole se dvěma lektory – Nicolasem a Gabi. V hodinách jsem se sice nenaučila mnoho nového, ale přestala jsem se při mluvení stydět. Na konci týdne jsme všichni obdrželi certifikáty. Na cestě domů jsme se ještě zastavili v Postupimi, kde jsme si prošli krásný park zámku Sanssouci a podívali se do centra města. Výlet jsme si moc užili a těšíme se, že opět někam vyrazíme.

Jana Ruschaková, IV

Zájezd do hlavního města Německa Berlína jsem si velmi užila. V Berlíně najdeme hlavně moderní stavby, mezi nimiž se skrývají historické památky. Líbilo se mi, že města (byli jsme i v Drážďanech a Postupimi) se snaží pečovat o historické památky, které dotváří jejich nezaměnitelnou atmosféru. Fascinuje mě, jak Němci zvládli vybudovat a opravit města po 2. světové válce. Součástí našeho zájezdu bylo 9 hodin němčiny s rodilým mluvčím, lekce pro mě byly přínosem.

Kateřina Vejvodová, V

Výlet do Berlína byl úžasný. Noční, nasvícená Braniborská brána vypadala úchvatně. Učitelky vše perfektně zvládly. Jen mě trochu mrzí, že jsme nestihli prohlédnout si zbytky Berlínské zdi, ale musíme si také něco nechat na příště.

Alena Rečková, V

Zájezd do Německa se mi velice líbil. Navštívili jsme mnoho zajímavých památek a měst. Nejvíce mě zaujalo to, jak se Němcům podařilo opravit památky zničené v období 2. světové války. V Berlíně jsme navštívili mnoho míst, kam se za běžných okolností nemá člověk šanci dostat, a za to jsme moc vděčná. Součástí zájezdu bylo i 9 hodin výuky německého jazyka s rodilým mluvčím. Měli jsme příjemnou a veselou lektorku, takže jsme si kurz velice užili. Myslím, že nám to všem velice prospělo a všichni jsme se něčemu přiučili. Takový zájezd bych všem vřele doporučila.

Renata Málková, V

Trvalý odkaz na tento příspěvek.