Za celebritami do Grévinu, za géniem do divadla

V úterý 27. 10. 2015 se žáci tercie, kvinty a zájemci z kvarty a sexty zúčastnili exkurze do Prahy, jejíž součástí byla návštěva muzea Grévin a večerní divadelní představení České nebe v Žižkovském divadle Járy Cimrmana.

Dopoledne jsme věnovali Královské cestě, kterou jsme si prošli ve směru od Pražského hradu až na Staroměstské náměstí. Podívali jsme se do Chrámu sv. Víta, Nerudovou ulicí a přes Malostranské náměstí jsme došli na Karlův most, odkud jsme obdivovali panorama Prahy. Krátce jsme se zastavili u orloje a u Husova pomníku na Staroměstském náměstí a přešli jsme do Celetné ulice, v níž sídlí muzeum Grévin.

Muzeum vystavuje figuríny několika desítek známých osobností – kromě dvojníků českých celebrit ze světa showbyznysu, sportu, politiky či historie tu nechybí ani hollywoodské hvězdy. My jsme si nejen prohlédli všechna tři patra s expozicemi, ale směle jsme se fotili s  Karlem Gottem, Lucií Bílou, Petrem Čechem, Dominikem Haškem, Aňou Geislerovou, Michaelem Jacksonem nebo Spejblem a Hurvínkem. Velice nás zaujala interaktivní dílna, která nám umožnila vyrobit si vlastní virtuální voskovou figurínu, a svůj výtvor jsme si poslali na e-mail.

Večer jsme strávili v Divadle Járy Cimrmana, v němž hrají pouze muži a věnují se tematice „českého velikána a univerzálního génia“. V první polovině představení nás herci prostřednictvím vědeckého semináře seznámili s objevem a vznikem hry a také rozebírali nález Rukopisů královédvorského a zelenohorského, se kterými měl Cimrman možná něco společného. Po přestávce následovala divadelní hra, která nás přenesla na zasedání české nebeské komise (praotec Čech, svatý Václav a Jan Ámos Komenský). Ti debatují o významných počinech českých osobností a volí další členy. A tak postupně mezi sebe přijmou Jana Husa, Karla Havlíčka Borovského a Babičku Boženy Němcové. Poměrně klidné jednání občas narušuje Miroslav Tyrš, který má na starosti tělocvik, nebo nepříliš oblíbený maršál Radecký, který se snaží českou nebeskou komisi zrušit.

Velmi se nám líbilo v muzeu Grévin, protože voskové figuríny jsou naprosto dokonalé. Místy bylo těžké poznat, kdo je návštěvník a kdo je exponát. Divadelní hra České nebe byla zase vtipnou podívanou, neboť humor plný slovních hříček k Divadlu Járy Cimrmana neodmyslitelně patří. Praha je krásné město, a tak celý den, který jsme v Praze strávili, byl velkým zážitkem.

Alena Rečková, V, Tereza Dědičová, IV a Kristýna Radošová, III

Fotogalerie

Trvalý odkaz na tento příspěvek.